یک لبخند زیبا یکی از جذاب ترین ویژگیهای شماست.اما اکثر مردم به شکل درست و صحیح مراقب دندان هایشان نیستند و لبخند زیبا را از خود سلب می کنند.
اگر چه روی فرم نگاه داشتن دندان ها مستلزم داشتن ملاقاتهای منظم با دندان پزشک است، اما مراقبت های بهداشتی خوب و شایسته ی آن، از خود فرد در منزل آغاز می شود. شستن دندانها به شکل مناسب، برای حفظ سلامت لثه ها و دندان ها حائز اهمیت است.


حال 11 اشتباهی که حین مسواک زدن باید از آنها اجتناب کنید را مطرح میکنیم:

۱- استفاده طولانی مدت از یک مسواک

میانگین طول عمر یک مسواک، با استفاده ی مکرر (دوبار در روز و هفت روز در هفته)، درحدود سه ماه است.
پس از حدود ۲۰۰ بار استفاده، باید مسواکتان را عوض کنید. زیرا فرچه های آن در آستانه ی کهنگی و ساییدگی هستند.فرچه های ساییده یا شکسته، انعطاف پذیری شان را از دست می دهند و دهانتان را بطور کامل تمیز نمی کنند.
پس از چندین ماه استفاده ی روزانه، باکتری و اجزای غذا شروع به انباشته شدن روی مسواک می کنند. مطمئن شوید که هر سه ماه یک بار مسواکتان را عوض می کنید.

۲- زمان کافی برای شستن دندانهایتان نمی گذارید

مدت زمان سفارشی برای یک وعده مسواک زدن، دو دقیقه می باشد. این درحالیست که میانگین مدت زمان مسواک زدن افراد تنها ۴۵ ثانیه است.شستن دندان ها در کمتر از ۲ دقیقه، زمان کافی به فلورید خمیردندان برای پیوستن به مینای دندانتان نمی دهد.
بیایید واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم. در واقع نباید دندانهای تمیز و سالم را با کاهش زمان لازم برای شستشو از دست بدهیم. چرا که اغلب بخشهایی از دهان و دندان ازقلم می افتد و تنها به بخشی از دندان ها مثلاً دندان های جلویی تمرکز می شود. شما ممکن است در جلوی دهان مرواریدهای سفید داشته باشید اما در مورد دندانهای جانبی یا عقبی چطور؟
پیشنهاد ما برای کمک کردن به شما و حفظ مدت زمان لازم، بکارگیری مسواکهای الکترونیکی تایمردار می باشد. در صورتی که مسواکتان تایمر ندارد، از یک زمان سنج یا موبایل استفاده کنید و یا از ملودی یا صدایی کمک بگیرید که دو دقیقه طول می کشد.
به هر حال، هر کاری لازم است انجام دهید تا مطمئن شوید شستن دندانهایتان دو دقیقه طول کشیده است.

۳- بعد از مسواک زدن دهانتان را با آب نشویید

آیا می دانستید که شستن دهان پس از مسواک زدن اشتباه است.هنگام مسواک زدن، خمیردندان را تف کنید و از آب استفاده نکنید. زیرا با ترکیب آب و خمیر دندان، کارایی فلورید خمیردندان کاهش می یابد. پس از شستشوی دندانها دست کم نیم ساعت صبر کنید و سپس آب یا نوشیدنی های مصرفی را بنوشید.
پیشنهاد می کنیم در مواقعی هم که تنها از آب برای شستن دهان خود استفاده می کنید، به جای آن، دهان شویه که شامل فلورید هم می باشد را به کار بگیرید.استفاده از دهان شویه در همین حد کفایت می کند که آن را غرغره کنید، سپس تف کنید و در پایان کار از آب استفاده نکنید.

۴- مسواک خود را در حمام یا توالت نگهداری نکنید

شاید همگی ما در مورد این اشتباه مقصریم.اخیراً مطالبی در این باب منتشر شده است که، بر روی بیش از نصف مسواکهای یک خانواده، ذراتی از مدفوع انسانی وجود دارد.اما ذرات مدفوع ها چگونه سر از آنجا درآورده اند؟
به دلیل اینکه مسواک ها در حمام و توالت نگهداری می شوند، هنگام شستشو و آب پاشی توالت و حمام، کثیفی و میکروب های کاسه ی توالت و حمام در همه ی جهات پخش می شوند. فراموش نکنید که قبل از آب پاشی برای شستشو، درپوش مسواک را بپوشانید.این امر وقتی که حمام یا توالتتان را با دیگری شریک هستید، بیشتر درگیر می شود؛ بویژه با کودکان منزل. گذاشتن درپوش روی مسواک می تواند به کاهش این مسئله کمک کند.
راه حل های پیشنهادی ما برای کمک به شما در این زمینه این است که به قرار دادن مسواکتان در جایی غیر از حمام یا توالت مانند جای خواب، کابینت داروها یا کمکهای اولیه فکر کنید. همچنین می توانید از یک مسواک الکترونیکی با سیستم شستشو استفاده کنید. این مسواک ها که پیشتر هم نام برده شد، مجهز به یک پایه است که امکان شسته شدن کامل مسواک را می دهد و آن را از جرم ها پاک می کند.

۵- از نخ دندان استفاده کنید

استفاده از نخ دندان دست کم یک بار در روز لازم است تا پلاک های بین دندان که مسواک قادر به زدودن آنها نیست را خارج کند. پلاکی که در مرحله ی مسواک زدن یا عدم استفاده از نخ دندان خارج نشود، به رسوبات آهکی سخت روی دندانهایتان تبدیل می شود.
سیستمی تنظیم کنید که بتوانید به نواحی دشوار بین دندانهایتان که پناهگاهی برای باکتری ها هستند، نفوذ کنید. زمانی که دست کم یک دندان را نخ بکشید، نخ کشیدن بقیه آسان تر می شود. پس تلاش کنید که همیشه در پایان روز از نخ دندان استفاده کنید.

۶- بعد از مسواک زدن زبان خود را نیز بشویید.

پس از شستن دندانهایتان، زبانتان را هم بشویید تا باکتری ها را زدوده و از تنفس بدبو جلوگیری شود.استفاده از یک پاک کننده ی زبان نیز، پس ماندهای باکتری ها را از زبانتان می زداید. در صورتی که تمایل به استفاده از آن ندارید، مسواکی که در جهت دیگر مجهز به فرچه ی زبان است را بکار بگیرید.
می توانید از فرچه های خود مسواک برای تمیز کردن زبان خود پس از شستن دندانها استفاده کنید. اگر چه به خوبی مسواک مخصوص شستن زبان نمی شود، اما تقریباً همان کار را انجام می دهد.پس این نکته را هم به یا داشته باشید که شستن زبان پس از مسواک زدن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

۷- از مسواکهایی با فرچه ریز استفاده کنید.

گر فرچه های مسواک بسیار سفت باشند، سبب آسیب رساندن به لثه می شود.در پی فرچه های نرم یا خیلی نرم باشید. همه ی آنچه که نیاز دارید فرچه ایست که اجزای غذایی را که در بین دندانهایتان چسبیده را پاک کند و قرار نیست براق شوند.
مسواک های با فرچه های متوسط یا سخت، که به اجبار توسط برخی افراد بکار گرفته می شود، پوسته و پوشش محافظ لثه را از دندانهایتان جدا می کند. این امر منجر می شود دندان ها و لثه های حساسی ایجاد شود که هنگام نوشیدن یک چیز سرد، آزار دهنده خواهد بود.

۸- روش و حرکات مسواک زدنتان درست نیست

روش صحیح مسواک زدن دندانها، به حالت دایره ای است که اکثر افراد از حرکات پیش و پس استفاده می کنند. حرکات دایره ای حین تمیز کردن خلاء های بین دندانها، پسندیده تر و مؤثرتر است.مسواک باید با هر دو طرف دندان و مرز لثه، تماس داشته باشد. تماسی سبک برقرار کنید و مسواک را زیاد فشار ندهید.
حرکات و ضربات عریض و سمت به سمت، بافت نرم مرزی بین دندانها و لثه هایتان را می خراشد.مسواکتان را بطور عمودی کج کنید و پشت دندانهای جلویی و زیرین بکشید و با بکارگیری تنها نیمه ی جلویی مسواک، حرکات چرخشی ملایم انجام دهید.از مسواک زدن به شکلی که فرچه ها بر روی دندانتان خم شوند، اجتناب کنید.

۹- زاویه مسواک زدنتان درست نیست

سعی کنید مسواکتان را در زاویه ی ۴۵ درجه نگه دارید و حرکات ملایم چرخشی انجام دهید. رعایت کردن این زاویه برای نظافت دندان ها مفید و مناسب است.حفظ فرچه ها در این زاویه، تمیزی ایده آل در زیر و بالای خط لثه را تضمین می کند.
برای تمیز کردن مابین دندان و لثه ها از ردیف وسطی فرچه استفاده کنید. تمیز کردن درست و شایسته ی خط لثه ای از رنگ رفتگی و به ویژه بیماری های لثه و حفره جلوگیری می کند.دلیل اینکه برخی مسواک ها فرچه های زاویه دار دارند نیز همین امر می باشد.

۱۰- روند مسواک زدنتان را تغییر نمی دهید.

مسواک زدن فرایندیست که بصورت خودکار و به حالت یکنواخت انجام می شود. یعنی معمولاً نقاطی مشخص و همیشگی مسواک زده می شود و از روی عادت بقیه ی دندان ها مانند دندان های عقبی فراموش می شود.با آغاز از یک موضع متفاوت و دنبال کردن الگوی نامنظم (نسبت به آنچه که پیشتر انجام می دادید)، اوضاع را تغییر دهید.
این امر شما را از تنبل شدن به مرور زمان و حفظ روند ثابتی که آخرین بار مورد استفاده قرار داده اید، باز خواهد داشت.در این مورد هم، مزیت بکارگیری مسواک الکتریکی آن است که شما تنها باید آن را هدایت کنید و با کمترین تقلا و تلاش، کار دسترسی به مواضعی از دهان که دست یابی به آنها مشکل است، به بهترین نحو انجام خواهد داد.

۱۱-بیشتر از دو بار در روز مسواک نزنید

نیازی نیست که دندانهای خود را بیش از دو بار در روز مسواک بزنید. برخی گمان می کنند بهتر است سه یا چهار بار و معمولاً پس از هر وعده ی غذایی مسواک بزنند که دندان پزشک ها موافق این کار نیستند. مسواک زدن بیش از دو بار در روز می تواند به لثه ها آسیب بزند و مینای روی دندان را فرسایش دهد که این با چیزی که شما می خواهید تناقض دارد.
پس از هر وعده ی غذایی چقدر باید برای مسواک زدن صبر کنید؟اکثر مردم پس از خوردن یک غذای اسیدی، برای مسواک زدن صبر نمی کنند. پس از خوردن غذا، سطح pH در دهان کاهش می یابد و بزاق دهانتان حجم بیشتری از اسید را دارا می باشد. حال شستن دندان ها در این حالت می تواند این اسیدها را به مواضعی عمیق تر از مینای دندانهایتان هدایت کند. شما نیاز دارید حداقل ۳۰ دقیقه پس از یک وعده غذا برای مسواک زدن صبر کنید.

سخن آخر: حدوداً ۳ هفته طول می کشد تا یک عادت جدید را بیاموزید که شامل تغییر روند مسواک زدن در هر هفته می شود. با بکارگیری عادت های جدید، متوجه خواهید شد که دهانتان احساس تازگی بیشتری می کند. ملاقات های منظم با دندان پزشک و اجتناب از این اشتباهات در حین مسواک زدن، حمایت طولانی مدت از لثه ها را تضمین خواهد کرد.