تاکنون محققان معتقد بودند که قرار گرفتن فرد در معرض عمل جراحی و بیهوشی در اوایل دوران زندگی ممکن است به اختلالات شناختی منجر شود.

به همین دلیل تصور می ­شد در بیماران مبتلا به شکاف لب ها یا کام، با توجه به زمان انجام عمل جراحی که معمولاً در سنین بسیار پایین انجام می­ گیرد، اغلب اختلالات شناختی و مشکلاتی در زمینه­ پیشرفت تحصیلی ایجاد می­ شود. اما اخیراً در مطالعه انجام شده توسط محققان دانشگاه جنوبی دانمارک و دانشگاه آیووا نشان داده شده است که مشکلات کودکان متولد شده با این بیماری، به دلیل قرار گرفتن در معرض بیهوشی عمومی نیست.

از آنجا که هنوز سن معینی برای حداکثر میزان آسیب پذیری نسبت به بیهوشی عمومی شناخته نشده و همچنان این موضوع به طور گسترده ای مورد بحث است، نمی توان ادعا نمود که عدم پیشرفت تحصیلی در میان نوجوانان مبتلا به شکاف کام، تحت تاثیر عمل جراحی زودهنگام آنها می باشد.

این گروه تحقیقاتی به سرپرستی دکتر نیکولا جی. کلوزن با مطالعات دقیق روی 558 نوجوان دانمارکی که عمل جراحی شکاف لب­ ها، کام و یا هردو را در کودکی تجربه کرده بودند و از این میان 509 نفر آنها حداقل یک بار در زندگی تحت بیهوشی و عمل جراحی شکاف قرار گرفته بودند انجام شد. سپس سطح تحصیلی این گروه با یک گروه کنترل مقایسه شد. با وجود اینکه نمرات نوجوانانی که بدلیل ابتلا به شکاف کام در معرض عمل جراحی قرار گرفته بودند، پایین تر بود اما به طور کلی نتایج این مقایسه، تفاوت معناداری بین دو گروه نشان نداد. همچنین نتایج حاکی از این بود که نوجوانان مبتلا به تنها یک شکاف (کام یا لب)، در سنین بالاتری تحت عمل جراحی قرار گرفته اند.

نتایج کامل مطالعه فوق، در شماره 4 (ماه جولای) مجله Cleft Palate – Craniofacial Jurnal در سال 2017 منتشر شده است. طبق گفته دکتر کلوزن، در حال حاضر هیچ قطعیتی مبنی بر تأثیر بیهوشی بر سطح تحصیلی افراد مبتلا به این بیماری وجود ندارد و باید با بررسی های بیشتر عوامل مهم تر و مؤثرتر را شناسایی نمود. محققان این تیم استنتاج نمودند که احتمالاً نوع شکاف کام بیشتر از زمان بیهوشی و تعداد دفعات عمل جراحی بر روی عملکرد تحصیلی افراد اثر دارد. اگرچه در این مطالعه هیچ شواهدی برای الزام تجدیدنظر در روش های بیهوشی یافت نشد، اما فرضیه عوارض این روش ها نباید به طور کامل رد شود.