پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودکان بیشتر در خانوادهایی که غذاهای آماده،فست فود،خوردنی های شیرین و نوشابه میخورند بیشتر است.پوسیدگی ملایم دندان هیچ علامت خاصی ایجاد نمی‌کند.
یکی از دلایل متداول پوسیدگی دندان در کودکان شیرخوار، این است که در هنگام خواب شیشه شیر، آب قند یا آبمیوه در دهان آن‌ها می‌ماند. در چنین شرایطی قند موجود در نوشیدنی به مدت طولانی در تماس با سطح دندان‌ها باقی می‌ماند. حاصل آن نوع پوسیدگی به نام پوسیدگی شیشه شیر است.

نشانه‌های پوسیدگی دندان کودکان:

  • حساسیت دندان‌ها به غذا‌ها یا نوشیدنی‌های داغ، سرد و شیرین
  • در پوسیدگی بسیار پیشرفته، شاید دندان سیاه شود و در سطح مینای دندان فرورفتگی‌های ایجاد شود که قابل دیدن است و درد بسیار زیادی دارد.

آیا باید کودکم را نزد دندان پزشک ببرم؟

پوسیدگی اگر زود شناسایی شود می‌توان آن را درمان کرد. پس بهتر است در ۱ سالگی نخستین بررسی دندان پزشکی را برای کودک انجام دهید. از این سن، دندان‌های کودک باید در بازه‌های زمانی منظم بررسی شوند. بازه‌های زمانی هرچه کوتاه تر باشد بهتر است، اما معمولا هر ۶ ماه یک بار کافی است. اگر در فواصل معاینه‌ها، کودک نشانه‌هایی از درد دندان داشت، باید کودک را به دندان پزشکی برد.

چگونه از پوسیدگی دندان کودکان پیشگیری کنیم؟

  • برنامه غذایی کودک دارای میزان کمی قند باشد.
  • حداکثر ۵ یا ۶ بار در روز غذا خورده شود.
  • حتماً هر روز دندان‌های کودک باید با مسواک و نخ دندان شستشو و تمیز شود.
  • پس از مصرف مواد غذایی، خصوصا شیرینی جات، مسواک زده شود و دندان‌ها خوب تمیز شود.معاینه دندان پزشکی در بازه‌های زمانی منظم، انجام شود.
  • از اهمیت مسواک زدن برای کودکان غافل نشوید. بیشتر کودکان تا ۶ یا ۷ سالگی نمی‌توانند دندان‌هایشان را خوب مسواک بزنند با کمی خمیردندان همه‌ی دندان‌های کودک را به نرمی و به طور کامل مسواک بزنید.
  • جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان بر عهده والدین است چرا که با الگوی سازی مناسب، آموزش صحیح و تأکید بر اهمیت سلامت دهان و دندان می‌تواند کودکان را به محافظت از سلامت دهان و دندان تشویق نمایند. عادات بهداشتی باید از سنین بسیار پایین شروع شود تا در بزرگسالی ادامه پیدا کند.
  • توجه داشته باشید این که دندان‌های شیری در نهایت می‌افتد، به این معنی نیست که آسیب ‌دیدگی آنها مشکلی برای کودک ایجاد نمی‌کند چرا که دندان‌های شیری تأثیر زیادی بر دندان‌های دائمی و لثه و استخوان پیرامون آن دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

یک × 3 =

فهرست